Østbirk og Yding sogne

 

KOMMENDE GUDSTJENESTER OG ARRANGEMENTER – 1. HALVÅR 2019

 

DATO

ØSTBIRK KIRKE

YDING KIRKE

BIRKEB0

Prædikant

 

Tirs. d. 1. januar

Nytårsdag

Messefald

Messefald

 

 

 

Lør. d. 5. januar

 

Kl. 10.00

Dåbsgudstjeneste

 

Lone

 

Søn. d. 6. januar

Hellig 3 Konger

Kl. 14.00

Efterflg. lagkager og musik i Præstegården

 

 

Lone

 

+ Hansted kl. 10.30

 

Tirs. d. 8. januar

 

Kl. 17.30

Gud og Pizza

 

Lone

 

Søn. d. 13. januar

1.s.e. Hellig 3 Konger

Kl. 10.30

 

Lone

 

Søn. d.13. januar

1.s.e. Hellig 3 Konger

Kl. 14.00

Spejdernes Nytårsparade/fam. gudstj.

Efterflg. boller og cacao i Præstegården

 

 

Lone

 

Søn. d. 20. januar

2. s.e. Hellig 3 Konger

Kl. 10.30

 

 

 

 

Lone

 

 

 

Søn. d. 27. januar

3.s.e..e. Hellig 3 Konger

Kl. 10.30

Kirkekaffe

Kl. 17.00

Kirkekaffe

 

Peter

 

Tirs.. d. 29. januar

 

 

Kl. 14.00

Altergang

Lone

 

Søndag 3. feb.

4.s.e.h.3. kg.

Kl. 14.00

 

 

Søren

 

Ons. d. 6. februar

Kl. 16.30

TV-gudstjeneste

 

 

Lone

 

Ons. d. 6. februar

Kl. 19.00

TV-gudstjeneste

 

 

Søren

 

Tors. d. 7. februar

Kl. 16.30

TV-gudstjeneste

 

 

Lone

Søren

Tors. d. 7. februar

Kl. 19.00

TV-gudstjeneste

 

 

Peter

 

Søn. d. 10. februar

Sidste s.e. Hellig 3 Konger

Kl. 10.30

Kirkekaffe

 

 

Lone

+ Hansted kl. 09.00

 

Søn. d. 17. februar

Septuagesima

Kl. 10.30

 

Lone

 

Søn. d. 24. februar

Seksagesima

Kl. 17.00

Kirkekaffe

 

Peter

+ Hansted kl. 19.00

 

Tirs. d. 26. februar

 

 

14.00

Lone

 

Søn. d. 3. marts

Fastelavn

kl. 10.30

Kirkekaffe

Kl. 13.00

Kirkekaffe

 

Lone

 

Tors. d. 7. marts

 

Kl. 19.00

Koncert, Cohen i Yding Kirke

 

Søren

 

Søn. d. 10. marts

1.s. i Fasten

Kl. 14.00

 

 

 

Søren

 

Tirs d. 12. marts

 

Kl. 17.30

Gud og Pizza

 

Peter

 

Søn. d. 17. marts

2.s.i Fasten

Kl. 10.30

 

 

Peter

 

Søn. d. 17. marts

2. s. i Fasten

Kl. 15.00

Koncert med Lene Siel

 

 

Lone

 

Søn. d. 24. marts

3. s. i Fasten

Kl. 10.30

 

 

Peter

+ Hansted kl 09.00

 

Søn. d. 31. marts

Midfaste

Kl. 17.00

 

Lone

 

Tirs. d. 2. april

 

 

Kl. 14.00

Altergang

Peter

 

DATO

ØSTBIRK KIRKE

YDING KIRKE

BIRKEB0

Prædikant

 

Søn. d. 7. april

Maria Bebudelse

Kl. 14.00

 

 

Søren

 

Søn.. d. 14. april

Palmesøndag

Kl. 10.30

 

 

Lone

 

 

Tors. d. 18. april

Skærtorsdag

Kl. 19.00

Forfriskning

 

Lone

 

Fre. d. 19. april

Langfredag

Kl.10.30

 

Lone

 

Søn. d. 21. april

Påskedag

Kl. 10.30

Kirkekaffe

 

 

Lone

 

Man. d. 22. april

2. Påskedag

Messefald

Messefald

 

 

Søn. d. 28. april

1. s.e. Påske

 

Kl. 17.00

 

Peter

 

Tirs. d. 30. april

 

Kl. 14.00

Lone

 

Søn. d. 5 maj

2. s. e. Påske

Kl. 10.30

 

 

Lone

 

Søn. d. 12. maj

3. s. e. Påske

Kl. 10.30

 

Peter

+ Hansted kl. 09.00

 

Fre. d. 17. maj

Bededag

Kl. 09.00

Konfirmation, V.F.

 

Lone

 

Fre. d. 17. maj

Bededag

Kl. 11.00

Konfirmation, 7. A

 

 

Lone

 

Lør. d. 18. maj

Kl. 10.00

Konfirmation

 

Lone

 

Søn. d. 19. maj

4.s.e. Trinitatis

Kl. 10.00

Konfirmation, 7. B

 

 

Peter

 

Søn. d. 26. maj

5. s.e. Påske

Kl. 10.30

Kirkekaffe

 

 

Lone

 

Søn. d. 26. maj

5. s.e. Påske

Kl. 14.00

Udendørsgudstjeneste på Ejer Baunehøj

 

 

Lone

 

Tirs. d. 28. maj

 

 

Kl. 14.00

Altergang

Lone

 

Tors. d. 30. maj

Kristi Himmelfart

Kl. 10.30

 

 

Lone

 

Søn. d. 2. juni

6.s.e. Påske

Kl. 09.00

 

 

Søren

 

Tirs. d. 4. juni

Kl. 20.00

Nattergalegudstjeneste

 

 

Lone

 

Søn. d. 9. juni

Pinsedag

Kl. 10.30

Kirkekaffe

 

 

Lone

 

Man. d. 10. juni

2. Pinsedag

Kl. 10.00

Udendørsgudstjeneste i Lunden, Horsens

 

 

Lone

 

Tirs. d. 11. juni

 

Kl. 17.30

Fyraftensgudstjene

ste m/ad hoc mandskor, spise

 

Lone

 

Søn. d. 16. juni

Trinitatis

Kl. 10.30

Efterflg. Frivillig komsammen

 

 

Lone/Peter

 

Søn. d. 23. juni

1. s.e. Trinitatis

Kl. 10.30

 

 

Peter

+ Lundum kl. 09.00

 

Tirs. d. 25. juni

 

 

Kl. 14.00

Peter

 

Søn. d. 30. juni

2.s.e. Trinitatis

 

Kl. 17.00

Kirkekaffe

 

Peter